Domov dobrovolného otroctví

"Home is the palms you can cry into"

Autorské absolventské představení studentů Divadelní fakulty na JAMU v Brně. Historicky první inscenace odehrávající se mimo mateřskou scénu Studia Marta. Tvůrčí tým složený ze studentů především pátého ročníku režie a dramaturgie se v rámci možnosti vytvoření posledního projektu v sezóně 2011/2012 rozhodl sáhnout po, na divadelní fakultě nezvyklé formě divadla, site-specific. Site – specific je vytvořením divadelní kreace ve vybraném prostoru, kde tvůrčí práce vychází z jeho historie a samotného charakteru (viz. Genius loci – duch místa)

 

Tematicky vychází text představení částečně i z historických událostí s jeskyní Výpustek spjatých (továrna na letecké motory v době druhé světové války, nuceně nasazení, atomový kryt pro případ jaderného ohrožení) a významně také čerpá z knížky Děti z Bullerbynu Astrid Lindgrenové. Hlavním tématem kusu má však být nadnárodní společnost, jež nabízí zdánlivě přiměřenou a dostupnou designovou kvalitu všem lidovým vrstvám. Nejvíce nás zajímá zvláštní a takřka soběstačný svět, který vytváří. Úhledný svět, který mluví vlastním tajemným jazykem a pro své obyvatele představuje nový systém a životní řád. V tomto řádu je vše dokonale organizované a uživatelsky vstřícné, přesto se pod jeho povrchem skrývá řada záludností a nebezpečí. Můj dům totiž nemusí být jen „můj hrad“, ale může se stát také vězením. Jako když se dětská hra zvrhne v sadistické mučení, nebo když lidé začnou milovat předměty a přestanou vidět a vnímat sebe navzájem. Projekt chce být výpovědí o stavu našeho světa. Jednou jsme zahrnuti výdobytky civilizace, levným, praktickým a úsporným nábytkem blahobytu a pak skončíme na dlažbě. Protože takový je běh světa. Po přílivu musí nutně přijít odliv a tak i nový úhledný systém poliček a skříní musí smést uragán apokalypsy.

 

Ke spolupráci na představení byli přizváni studenti Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Výsledkem je výstava prací studentů oboru sochařství, která bude přístupná i mimo divadelní představení a to od poloviny dubna do května v otevírací době jeskyně.

 

Divadelní představení se budou konat ve dnech 22. – 25. dubna a 27. - 28. dubna 2012 v týdenním bloku a to vždy od 20:00 v Jeskyni Výpustek, obec Křtiny.  Rezervace vstupenek na  vypustek.rezervace@caves.cz nebo na tel: 516 439 111. Vstupné 110 Kč. V jeskyni je konstantní teplota 7°C, doporučujeme